Dechový orchestr

Dechový orchestr
Zobrazit navigaci

Dechový orchestr

Současný dechový orchestr ZUŠ Strakonice vznikl zhruba před 20ti lety v roce 1998. Zakladatelem se stal František Zetek, který nejprve začínal jen se zobcovými flétnami, postupně se mu však orchestr rozrostl na klasické složení. Navázal tak na práci Ladislava Roma, kterou zde zanechal jako bývalý pedagog. Orchestr začal postupně stále více vystupovat a jezdit na soustředění na Lipno. Ve městě Oude Pekela v Nizozemsku dokonce reprezentoval Českou republiku.

V roce 2016 převzal orchestr pan učitel Josef Pilný, který byl též členem orchestru a bývalým žákem pana učitele Františka Zetka. Josef Pilný změnil obsazení orchestru a také repertoár. Dlouhou dobu trvalo celý orchestr sehrát a sestavit jej do dnešní podoby tak, aby byl schopný vystupovat.

V roce 2018 pochodoval společně s Nektarkou při Zemském finále mažoretkových skupin ve Strakonicích. Spojení těchto dvou orchestrů bylo možné vidět a slyšet i na Dudáckém festivalu ve Strakonicích. V témže roce se ve Strakonicích uskutečnil I. ročník soutěžní přehlídky dechových orchestrů ,,O zlatou taktovku Ladislava Roma". V těžké konkurenci se nakonec orchestru podařilo umístit ve stříbrném pásmu. V roce 2019 na stejné soutěžní přehlídce obhájil Dechový orchestr ZUŠ Strakonice stříbrné pásmo.

Josef Pilný se snaží navázat na tradici, kterou po sobě zanechal právě Ladislav Rom, a vytvořit tak orchestr, který zůstane v srdcích všech jeho členů po mnoho let.